Profily bylinek » Heřmánek

Heřmánek pravý je známá léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Typické listy jsou malé a úzké. Okvětí se skládá z bílých lístků válcovitého tvaru rozložených okolo žlutě zbarveného středu, který je uvnitř dutý. Je to jednoletá vonná bylina s 15 až 50 cm vysokou, lysou lodyhou s malým počtem listů. Kvete od června do srpna, plodem je drobná neochmýřená nažka dlouhá asi 1 mm. Zajímavostí je, že je snadno zaměnitelný s heřmánkem římským, od kterého lze heřmánek pravý odlišit pouze podle vůně. Heřmánek často roste jako plevel v obilí. Je rozšířen v Severní Americe, Evropě, Asii a Austrálii.

Heřmánek se hojně využívá v kosmetice a léčitelství. Dá se z něj udělat čaj nebo odvar. Působí při léčbě zánětů, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Známý je heřmánkový čaj. Pomáhá od bolesti, při hojení ran, navozuje celkové uklidnění. Je účinný při zánětech ústní dutiny, očních spojivek a pohlavního ústrojí, při žaludečních a střevních potížích, pomáhá léčit žaludeční vředy, při bronchiálním astmatu, při léčbě infikovaných sliznic a kůže, při alergických reakcích na kůži, uvolňuje křeče zažívadel a střevní plyny. Může na něj ale vznikat alergická reakce.

Silice obsahuje značné množství látek, především terpenických, které dávají rostlině typickou vůni. Silice zvyšuje vylučování žluči, v extrémně vysokých dávkách tlumí činnost srdce a dýchacího systému.

Vaporizace

Využíváme listy nebo květy, obvykle čerstvé, neusušené. 

Využití: Má uklidňující, relaxační účinky

Teplota vaporizace: cca 93°C

Upozornění: Nevhodné při alergii na heřmánek.