Profily bylinek » Kukuřice setá

Kukuřice je rostlina přivezené do Evropy Kryštofem Kolumbem z Ameriky. Jedná se o robustní jednoletou trávu, dorůstající nejčastěji do výšky 1-3 m. Někdy zvláště v suchých podmínkách může být i nižší, jsou ale známy rostliny i šestimetrové. Listy jsou střídavé, přisedlé s listovými pochvami a souběžnou žilnatinou. Čepele jsou asi 30-90 cm dlouhé a 1,5-12 cm široké. Květy jsou jednopohlavní, v pohlavně rozlišených květenstvích.

Jako zajímavost je možné uvést teorii, že se v 15.-16. století dostala kukuřice neznámou cestou do Indie, která v nedávné době vzbudila pozornost. Co se týče podmínek vhodných pro pěstování, jsou v podstatě podobné podmínkám ve kterých rostly původní divoké druhy, s tím, že procesem šlechtění dochází k toleranci určitým směrem a vyšší reakce na určité podměty.

Minimální teplota půdy pro klíčení se pohybuje okolo 10 °C, v průběhu vegetace je pak ideální teplota v rozmezí 20-40 °C. Původně se jedná o krátkodenní rostlinu, přičemž nové odrůdy nejsou k délce dne citlivé. Vyšší nároky na světlo však přetrvávají. Kukuřice je náročná na vodu - vytváří mohutný kořenový systém sahající do hloubek od 1-4 m, pokud tomu dovoluje půdní profil. Preferuje hluboké a propustné půdy. Nesnáší naopak půdy obsahující hrubší frakce - písek, suché či zamokřené. Není odolná vůči zasolení. Preferuje půdy neutrální s vyšším obsahem organického materiálu a živin.
 

Vaporizace

Využíváme kukuřičnou dužinu.

Využití: Může ulevit při problémech s močovou trubicí a měchýřem. Usnadňuje vylučování.

Teplota vaporizace: 93°C