Profily bylinek » Lemongrass - citrónová tráva

Jde o rostlinky převážně známé z východní Asie a Oceánie, hojně využívané v tamním lékařství. Latinským názvem Cymbopogon citratus, lemongrass je silně aromatická tropického původu, s dlouhými, čepelovytími a tenkými listy. Roste v hustých trsech a vyznačuje se, jak již název napovídá, citronovým aroma a jemnou kyselostí. U nás se pěstuje jako přenosná rodina, od jara do podzimu zůstává venku, v zimě se musí stěhovat do bytu. V Jihovýchodní Asii je velmi populární a našla si svou cestu do obrovského množství jídel.

Citronové aroma je dané přítomností citrálu, esenciálního oleje který se nalézá i v citronové kůře. Jde prakticky o trávu, svou chutí je však atypická a unikátní. Obvykle se využívají cibulovité konce trávy, které se krájí na plátky a přidávají do jídel. Tužší stonky jsou používány jako koření. Aroma neztrácí ani při sušení či dokonce zamražení. Právě v Asii se kromě v jídlech používá běžně i jako léčivo, vývary a extrakty z citrónové trávy mají vliv na léčbu žaludečních a nervových poruch, čistí krev od cholesterolu a také mohou pomoci proti horečkám a bolestem hlavy.

Vaporizace

Můžeme koupit bylinkové směsi v lékárně, jde o sušené krájené či drcené stonky.

Využití: Může pomoci při bolestech hlavy a nachlazení. Zkušenost redakce: citronové aroma lemongrassu dodává energii, osvěžuje.

Teplota vaporizace: do 180°C, lze i nižší