Profily bylinek » Mandarinka

Latinský název: Citrus reticulata Blanco

Místo výskytu: Pěstuje se v Japonsku a Číně, Jižní a Severní Americe, v oblastech kolem Středozemního moře a v severní Africe.

Využíváme: slupku plodů

Vůně: sladká, svěží, vonná

Tato rostlina se nevyskytuje v nekultivované podobě. Mandarinka je nevysoký strom, dosahující výšky 2-3 metrů, koruna je rozvětvená, listy elipsovití, lesklé, tmavozelené, kožovité, vejčité, s prosvítajícími žlázkami. Květy má mandarinka bílé, aromatické. Plod dosahuje v průměru 6-8 centimetrů, je oválný, jasně oranžový, dužina je šťavnatá a sladká.

Mandarinky rostou již po celá staletí v Číně. Je těžké určit, odkud pochází název, třebaže se často předpokládá, že pochází z názvu šišek na čepičkách mandarínů (čínských úředníků) u soudu, které se velmi podobají plodům těchto stromů. Jde o dobrý zdroj vitaminu C, obsahují pektin, formu rozpustné vlákniny, která může pomáhat ke snižování hodnot krevního cholesterolu. Vitamin C je také antioxidant, který pomáhá předcházet škodám působeným volnými radikály a tak poskytuje určitou ochranu proti různým formám rakoviny. Stejně tak i blanka mezi jednotlivými dílky dužiny, je hodnotnou součástí mandarinky, obsahuje totiž pektin. Dužina i membrány obsahuji také bioflavonoidy, které účinkují stejným způsobem jako antioxidanty.

Účinky: Uklidňující, protiplísňové, celkově posilující, zlepšují prokrvení tkání.

Teplota vaporizace: do 130°C