Vaporizace bylin » 6 tipů, jak čistit drtič bylinek

Již po pár použití drtiče bylinek se na nich většinou začínají usazovat kousky a zbytky podrcených rostlinek. Nejen že tyto zbytky mohou časem narušovat chuť čerstvých bylinek, také mohou ztěžovat proces drcení. Obvzláště, vaporizujete-li netradičnější rostliny (viz. sekce profily bylinek) se vám může stát, že je potřeba drtič pořádně vyčistit. Čištěním samozřejmě kromě zlepšení kvality výparů šetříte samotný drtič, takže vydrží déle. V případě použití méně kvalitních kousků zase zabráníte odpadávání plastových nebo kovových částí.

1. Nepoužívejte chemické čističe ani čističe na kov.

Zcela jednoduchá zásada, kterou je ale snadné opomenout. Je potřeba si uvědomit, že veškeré jary, cify a mýdla se v drtiči usadí skoro úplně stejně, jako zbytky rostlinek. Může se dostat i do vaporizéru a v lepším případě zničit chuť bylinek, v horším způsobit zdravotní obtíže. Předtím, než do drtiče vložíte cokoliv, zamyslete se nad tím, chcete-li danou věc inhalovat.

2. Vyhněte se použití nožů a jiných ostrých předmětů.

Ačkoliv se může zdát, že kousek zaschnuté bylinky lépe odstraníte nožem, jehlou nebo něčím podobným, nedělejte to. Jak u plastových, tak u kovových drtičů se totiž již při poměrně slabém škrábání uvolňují neuvěřitelně malé částečky materiálu, kterých si pouhých okem nemusíte všimnout. Tyto části se pak mohou promíchat s bylinkami a dostat do vaporizéru. Dlouhodobě může být taková vaporizace zdraví škodlivá.

3. Zubní kartáček s jemnými štetinkami

Je velmi dobrým nástrojem pro čištění drtičky. Není příliš tvrdý, aby poškrábal povrch, a zároveň s trochou snahy vyčistí i zaschnuté zbytky. Zubní kartáčky jsou navíc vyráběny tak, aby se štetinky dostaly mezi zuby, okolo nich apod., což pomůže z čištěním okrajů drtičky. Teplá voda může pomoci s odstraněním i velmi odolných, zaschlých rostlinek.

4. Opatrně s dřevenými drtiči.

Používáte-li drtič bylinek vyrobený ze dřeva, vyhněte se použití tekutin. Některá dřeva sice vodě docela dobře odolávají, jiné dřevo se však roztáhne a drtič vám tak úplně zničí. Případné chemické látky se pak navíc absorbují do dřeva a postupně se uvolňují do bylinek a znovu následně do vaporizéru, kde je inhalujete - nepoužívejte tudíž ani chemické čističe na dřevo!

5. Líh nebo alkohol pomůže s nejhorší špínou

Nevíte-li si již vůbec rady, může pomoct malé množství čistého lihu, doporučujeme však drtič následně velmi důkladně umýt. Pokud ani nanesení pár kapek a následné čištení kartáčkem nepomůže, je možné zkusit nechat celý drtič namočený v lihu. Znovu je však potřeba řádně omýt teplou vodou, raději několikrát.

6. Nepřehánějte!

Ačkoliv se zdá, že je výhodné čistit drtičku bylin co nejčastěji, ne vždy je to k dobru. Rozhodně není potřeba čistit po každém použití (obvykle stačí opláchnout vodou nebo vyklepat), zjistíte-li však že se již nastřádalo velké množství usazenin, je dobré zkusit drtič vyčistit.
 

Bonusový, sedmý tip: Používejte rozum!

Nikdy, ale opravdu nikdy nepoužívejte k čištění drtičů na bylinky - nebo jakékoliv součásti vaporizéru - chemické látky obsahující kyseliny, nebo kyseliny samotné! U vaporizérů opravdu platí že čím méně chemie, tím lépe! Je lepší vyhodit starý, nevyčistitelný drtič, než riskovat zdraví použitím chemických látek.

Kvalitní drtičky koupíte například tady.