Vaporizery » Nepoužívejte doma vyrobené vaporizéry!

Internet je v mnoha ohledech výborná věc. Jednou z nich je také šíření informací zdarma, často také návodů na výrobu něčeho, co si musíme jinak zakoupit. Na první pohled působí vaporizéry jako poměrně drahá záležitost. Například Volcano za cenu pohybující se kolem 10 000 Kč si v ČR koupí jen tak ze dne na den málokdo, a tak se porozhlédne po internetu. Na něm můžeme najít desítky návodů, jak si podomácku vyrobit náhradu za vaporizér. Některé z návodů jsou lepší, jiné horší ale závěr je stejný: doma vyrobené vaporizéry nejsou bezpečné a v nejhorším případě si můžete přivodit vážné zdravotní problémy. V tom lepším případě bude vaporizér jen zbytečný a vám se do plic budou dostávat stejné škodlivé látky jako při klasickém kouření...

Na první pohled vypadá výroba vaporizéru jednoduše a bezpečně, když se však nad celým procesem zamyslíme, každý musí logicky dojít k závěru, že tomu tak není. Zde uvádíme některé důvody, proč se podomácku vyrobený vaporizér nevyplatí:

  • Některé návody vyžadují použití materiálů, které by se k vaporizérům neměly vůbec přiblížit. Lepidla nebo levné plasty se mohou ve vysokých teplotách rozpouštět a uvolňovat škodlivé látky. Lepidlo se vypařuje již při kontaktu se vzduchem, ve vysokých teplotách v ještě větších dávkách. Při vaporizaci tak můžete inhalovat lepidlo, což je obrovské zdravotní riziko!
  • Všechny bylinky mají rozdílné teploty vaporizace, při překročení určitých hodnot se začnou spalovat i bez kontaktu s přímým ohňem. "Vaporizéry" ve stylu laboratorní baňka a pod ní zapalovač jsou zdraví nebezpečné zcela stejně jako normální cigareta, u žádných podomácku vyrobených vaporizérech nebudete vědět, jaká teplota v něm právě je. Nikdo vám nezaručí, že tyto teploty nepřesáhnou určitou mez. 
  • Jiné návody využívají elektrického přívodu. Značkové vaporizéry mají různé prevenční systémy které zabraňují spálení elektrického zařízení, zkratů apod. U domácích vaporizérů je toto riziko vysoké a opět: nikdo vám nikdy nic s doma vyrobeným vaporizérem nezaručí. Nikdy nevíte, zda doma vyrobený vaporizér nevzplane (v extrémních případech), necháte-li jej běžet příliš dlouho...
  • V posledním bodě se znovu vracíme k materiálům. Tentokrát nejde o zdravotní riziko, ale pouze požitek z chuti vaporizéru. Při použití špatných a levných materiálů, gumových hadiček a podobně se do páry mohou dostat usazeniny či nepříjemný zápach, který vaporizaci zcela znehodnotí.

Jak vidíte, je mnoho velmi pádných důvodů, proč nevyrábět a nepoužívat podomácku vyrobené vaporizéry. Vždy preferujte kvalitní, značkový vaporizér se zárukou kvality, se zdravotními certifikáty a zárukou při případné reklamaci! Osobně si vaporizéry kupuji na e-shopu nehulte.cz, kde mne ujistili, že před uvedením vaporizéru na náš trh je sami ozkoušejí a vědí, že jsou kvalitní.