Volcano » Je hliník ve vaporizérech Volcano nebezpečný?

Před zakoupením vaporizéru je vždy dobré udělat si detailní průzkum a zjistit si co nejvíce nejen o funkcích a výhodách jednotlivých přístrojů, ale také o materiálech, tradici výrobce apod. V nedávném článku jsme upozorňovali na nebezpečí výroby vlastních, domácích vaporizérů. Jedním z důvodu, proč před tímto kutilstvím varujeme jsou i nebezpečné materiály, které při zahřívání mohou uvolňovat až životu nebezpečné látky.

Nadšenci, kteří se rozhodli pro vaporizéry Volcano, při průzkumu zjistili že hlavní ohřevová jednotka této značky je vyrobena z hliníku - aluminia. Objevily se obavy, není-li tento způsob zahřívání nebezpečný. Jak známo, je dlouhodobě nezdravé používat například hliníkové nádobí. Tady v "redakci" Vaporizer Clubu jsme tedy zapátrali a došli jsme až k oficiálnímu vyjádření výrobce, který se odkazuje na nezávislé studie:
 

 

Does the aluminium heating block emit any substances which are subsequently inhaled by the user?
 

No. the top temperature reached in the heating block 240°C (464°F) is by far below the temperature that is needed to emit any substances out of the aluminium alloy, melting point 660°C (1220°F); boiling point 2519°C (4566°F) used by us. This is documented by an analysis of the air produced by the Volcano on top temperature made by the UTM Office for Environmental Engineering in Münster, Germany

 

Volně přeloženo: teplota, které hliníkový prvek ve Volcanu dosahuje (240°C) je hluboko pod hodnotou, při které hliník uvolňuje látky (660°C). Tento jev je zdokumentován a potvrzen analýzou vzduchu, který vychází z vaporizérů Volcano. Tato studie byla vypracována společností  UTM Office for Environmental Engineering in Münster v Německu.

Zde si můžete stáhnout a přečíst kompletní studii ve formátu .PDF (v angličtině).

Po prostudování studie jsme i zde v Clubu dospěli k závěru, že Volcano vaporizéry (samozřejmě) neprezentují žádné nebezpečí. Vaporizer Club nebude nikdy vědomě podporovat vaporizéry, které by vás mohly ohrozit na zdraví.