Zephyr » Překoná nový Zephyr zavedené Volcano?

Chytlavý design, kvalitní materiály, snadne použití a kvalitní vaporizace jsou některé z oceňovaných vlastností vaporizérů Volcano. Velmi podobně je na tom však čerstvě představený Zephyr Ion vaporizér, který se teprve nedávno dostal na trh. Kromě všech těchto kvalit navíc nabízí nižší cenu a využívá moderních technologií - je možné jej propojit s notebookem, do budoucna se plánuje ovládání mobilním telefonem.

 

Na první pohled připomíná Zephyr Ion kávovar. Černá barva a oblé tvary dodávají přístroji punc elegance, dominantou je pak luxusně velký informační displej a ovládací prvky. Výrobce, Zephyr Vaporizers z Kalifornie, si dal záležet aby design přístroje zapadl do domácnosti. Přístroj působí velmi pevně a odolně díky kvalitní konstrukci která zabrání náhodnému překlopení nebo pádu. Použité materiály působí kvalitně a zároveň exkluzivně a zajímavě.

Nízká cena je vykoupena místem výroby. Vaporizéry Zephyr jsou totiž vyráběny v Číně, ačkoliv se nás výrobce snaží ujistit, že jde o kvalitní materiál i zpracování - nejde totiž přimo o čínskou továrnu, ale o továrnu Zephyr umístěnou v této zemi. Při výrobě v USA by se cena zcela jistě vyšplhala mnohem výše, než $360 - v přepočtu přibližně 6 000,- Kč.

Snadné ovládání je obrovským plusem u značky Volcano, Zephyr však dokázal vše ještě trochu zjednodušit. Výměna bylinek tak probíhá bez demontování, vaporizér se zahřeje stisknutím prakticky jediného tlačítka a teplotu indikuje obrovský svítící displej, který navíc mění barvu z červené na zelenou podle toho, je-li teplota optimální a vaporizér je připraven. Jediným úskalím je poněkud složitější výměna balonů pro vaporizaci, která vyžaduje trochu zručnosti.

Kvalitou, která Volcanu chybí (ale mají ji například vaporizéry Herbal Aire) jsou vzduchové trysky, které směrují ohřívaný vzduch rovnoměrně ze všech stran na použité bylinky. Díky tomu je vaporizace intenzivnější a zároveň vydrží déle, aniž by bylo potřeba směs měnit či lehce promíchat, jako je tomu u Volcana. S Zephyr Ion vaporizéry lze dle dostupných informací naplnit 7-8 balonků, aniž by se uživatel musel o něco starat.

Ani Zephyr ovšem není dokonalý. Zatímco Volcano má patentovanou technologii pístu, který nepropouští páru ven při naplňování balonků, Zephyr používá klasický mechanismus zipu, což samozřejmě plýtvá ingrediencemi. Naštěstí nejsou úniky natolik vážné, aby úplně vaporizér znehodnotily. Navíc se dá očekávat, že v dalších verzích vaporizéru tento nedostatek výrobce opraví.

Samotný píst, je-li již balonek odpojen od vaporizéru je však velmi dobře zpracovaný. Drží se přirozeně a snadno, pouhým stisknutím palce se otevře průduch a můžete vaporizovat. 

Další novinkou oproti jiným přístrojům je zvýšená funkcionalita při vaporizaci "do vzduchu", tedy bez násady. Díky velmi rychlému ohřevu a silnému větráčku se aroma velmi rychle rozléhá po místnosti. Zephyr tak nahrává do karet při masážích, józe nebo jiným aromaterapeutickým činnostem. Ať už relaxujete doma nebo potřebujete relaxaci při práci i pro klienty, i pro tyto účely je Zephyr Ion vhodný.

Díky připojení přes USB je Zephyr rozšířen o další funkcionalitu: plánovač vaporizace. Stačí nastavit určitý čas přes aplikaci na PC (zatím funguje pouze pod Windows XP), pak si můžete na půl hodinky odskočit a když se vrátíte, bude vaporizér připraven. Faktem je, že dle zahraničních testů je Zephyr Ion jeden z nejrychleji se zahřívajících vaporizérů, nicméně i přesto se takový plánovač může hodit, nechcete-li na zahřátí čekat až příjdete např. z práce. Do budoucna plánuje výrobce i integraci tohoto systému do mobilních telefonů, takže již na cestě z hospody můžete nastavit, aby byl Zephyr za 20 minut nachystaný pro vaporizaci s přáteli.

Do budoucna se také výrobce chystá vydat hadičky pro přímou inhalaci. Zatím však nejsou dostupné a je nutné používat balonky, ačkoliv se dle zkušeností uživatelů dají použít i materiály z jiných vaporizérů.

Zdá se, že výrobce Zephyr Vaporizers opravdu věří nejen ve své technologie, ale i ve vaporizéry jako takové. A práve toto nadšení jim umožnilo navrhnout koncept i vyrobit vaporizér, který konečně v mnoha ohledech překonává dosud nepřekonatelný Volcano. Doufejme, že jej výrobce dovede k další zdánlivé dokonalosti, jako si toho užíval Volcano, aby jej pak další výrobce mohl překonat ještě jednou. Je vidět, že konkurence pomáhá vývoji - vaporizér Zephyr Ion za $360 a s dvouletou zárukou je velmi lákavá nabídka. Doufejme, že bude již brzy dostupný i v našich končinách.